Programy i projekty realizowane w roku szkolnym 2015/2016:

ERASMUS -EDUCATION IS A CHOICE2 - praktyki zagraniczne

Program ten umożliwia zagraniczną mobilność uczniów poprzez odbycie 4-tygodniowych praktyk w zagranicznych przedsiębiorstwach. Ma się przyczyniać do rozwijania umiejętności jego uczestników oraz zwiększania szans na zatrudnienie.

CELE PROJEKTU:

wzrost kompetencji językowych i międzykulturowych

podwyższenie lub zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych

udział w mobilności zagranicznej

zdobycie nowego doświadczenia zawodowego na zagranicznym rynku pracy

uzyskanie dokumentu Europass Mobilność

UCZESTNICY PROJEKTU:

Uczniowie klas III ZS 1 w zawodzie:

-technik architektury krajobrazu

-technik budownictwa

-technik ekonomista

- technik geodeta

-technik logistyk

-technik żywienia i usług gastronomicznych

oraz z klasy II ZS 1 ? technik żywienia i usług gastronomicznych.

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny

Staż odbędzie się w podziale na grupy:

WŁOCHY : technik architektury krajobrazu, technik ekonomista, technik logistyk

oraz II grupa technik żywienia i usług gastronomicznych

NIEMCY : technik budownictwa i technik geodeta

MALTA :   I grupa technik żywienia i usług gastronomicznych

Koordynator projektu K. Kałuża

REKINY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI SIGG

To symulacyjna gra inwestycyjna, która uczy młodych ludzi inwestowania na giełdzie. Projekt adresowany jest do uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych, którzy w zespołach 2-4 osobowych pod opieką nauczyciela inwestują wirtualne 20 000 zł.

Zwycięzcy, czyli zespoły, które uzyskały najwyższą stopę zwrotu ze swoich wirtualnych inwestycji, a także najlepsi finaliści kursu e-learningowego zdobywają cenne nagrody. Projekt realizowany jest w ścisłej współpracy Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i Fundacji im. Lesława A. Pagi.

Koordynator: K. Kałuża

Program WF z Klasą

Program Centrum Edukacji Obywatelskiej realizowany przy wsparciu ?Gazety Wyborczej? i portalu Sport.pl. Działania finansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Program jest objęty honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki, Ministra Zdrowia oraz Minister Edukacji Narodowej.

CELE PROGRAMU:

poprawa frekwencji na lekcjach WF-u;

zainicjowanie zajęć pozalekcyjnych dla wszystkich chętnych uczniów;

zwiększenie aktywności uczniów mniej wysportowanych;

zachęcenie do zdrowszego jedzenia w szkole;

ożywienie sportowe całej gminy;

systematyczne mierzenie sprawności z wykorzystaniem internetowego kalkulatora wyników;

wykorzystanie nowych technologii na lekcjach WF;

sportowe zaktywizowanie rodziców;

wprowadzenie ruchu na przerwach i na innych lekcjach;

atrakcyjne ćwiczenia dla uczennic (WF z myślą o dziewczynach);

ciekawe połączenie WF-u, edukacji zdrowotnej, edukacji dla bezpieczeństwa i przedsiębiorczości.

Koordynator projektu: B. Jasińska-Stępień, R. Kaczmarek

Projekty zrealizowane w poprzednich latach:

"Wirtualne Laboratoria - sukces innowacji"

Wirtualne Laboratoria to innowacyjna metoda kształcenia na przedmiotach zawodowych, która pozwala uatrakcyjnić przekaz i zwiększyć efektywność nauki, dzięki wykorzystaniu praktycznych rozwiązań na co dzień stosowanych w firmach. Wszechstronna analiza potrzeb rynku pracy i dotychczasowych metod kształcenia na kierunku technik logistyk i technik spedytor, pozwoliły na opracowanie wstępnych założeń Wirtualnych Laboratoriów, które zostały następnie zweryfikowane w praktyce w szkołach testujących.
Dzięki temu w 2012 roku powstała uniwersalna, powszechnie dostępna metoda gotowa do wykorzystania w ramach innych przedmiotów, w zależności od bieżących potrzeb szkół ponadgimnazjalnych.

?Z Wojskową Akademią Techniczną Nauka jest fascynująca?

Realizacja programu rozszerzonego z matematyki w klasach II TG i II TB według programu autorskiego WAT, stworzenie Koła naukowego oraz wykorzystanie lekcji on-line prowadzonych przez wykładowców z WAT - koordynator M.Lach

?Edukacja szkolna przeciw wykluczeniu prawnemu?

Program realizowany we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości ? adresowany do uczniów klas II Technikum Ekonomicznego, polegający na organizacji spotkań z Sędziami, Prokuratorami, Notariuszami, Komornikami sądowymi, Adwokatami, których celem jest poszerzanie świadomości prawnej uczniów - koordynator A. Kamińska

?Matematyka- reaktywacja?

Projekt realizowany we współpracy z Politechniką Wrocławską, adresowany do uczniów klas III i IV Technikum, polegający na wykonywaniu zadań on-line, prowadzeniu lekcji z platformą e- learningową i dokonywaniu analizy wyników i osiągnięć uczniów, które następnie zostają wdrożone do pracy bieżącej nauczycieli - koordynator R. Leś

?Kompetentny pracownik- program wyposażenia uczniów Zespołu Szkół Nr 1 w Wieluniu w wiadomości i umiejętności niezbędne na rynku pracy XXI wieku?

Projekt POKL9.2 na lata 2013-2015, obejmuje uczniów Technikum, ogółem 455 osób, w ramach działań projektowych będą organizowane dla uczniów m.in. kurs prawa jazdy, kursy operatora wózka widłowego, kurs transportu towarów niebezpiecznych, kurs personelu naziemnego obsługi lotnisk, kurs rysunku odręcznego dla uczniów Technikum architektury krajobrazu oraz Technikum budowlanego, zajęcia dodatkowe z matematyki i przedmiotów zawodowych /poszerzających program nauczania, np. nauka dodatkowego oprogramowania, ArchiCad 3D, Cad/, kursy barmańskie, kelnerskie certyfikowane przez instytucje zewnętrzne, a także staże wakacyjne uczniów u pracodawców z całej Polski (m.in. Zamek Topacz Wrocław) - koordynator M. Kowalska