Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nowe kierunki kształcenia

Klasa wielozawodowa – kształcenie w systemie dualnym

 

Cieśla

Dekarz

Monter stolarki budowlanej

Nauka trwa 3 lata

Kwalifikacje:
Cieśla                              –   K1 -
Wykonywanie robót ciesielskich

Dekarz                           –     K1 - Wykonywanie robót dekarskich

Monter stolarki budowlanej –    K1 - Montaż stolarki budowlanej

Cieśla

Cieśla(stolarz budowlany) pracuje w budownictwie i do jego zadań należy wykonywanie konstrukcji drewnianych do szalunków i stemplowań, konstrukcji wieńcowych, więźby dachowej, okien i drzwi. W pracy wykorzystuje odpowiednie materiały łączące (gwoździe, sworznie, śruby, klamry, pierścienie, jarzma, ściski stalowe, wkładki zębate itp.), za pomocą których scala przygotowany materiał. Doskonałe opanowanie różnych sposobów łączenia drewna (przez pasowanie, zbijanie, przykręcanie itp.) to bardzo istotna umiejętność w zawodzie cieśli. Do prac ciesielskich niezbędna jest znajomość czytania rysunków technicznych. Praca cieśli odbywa się zwykle na placu budowy, na otwartej przestrzeni przy zmiennych warunkach atmosferycznych, a także na zapleczu budowy i w pomieszczeniach zamkniętych. Pracę wykonuje się też w wykopach lub na wysokościach. Cieśla wykonuje również konstrukcje rozporowe i podporowe ścian w wykopach, drewnianych konstrukcji inżynierskich, mosty, wieże itp. Cieśla może pracować w sąsiedztwie innych pracowników budowlanych, np. dekarzy, murarzy.

Cieśla może być zatrudniany na terenie całego kraju, jak również za granicą, w firmach budowlanych. Dobry fachowiec w tym zawodzie ma większe możliwości uzyskania pracy, np. przy rekonstrukcji obiektów zabytkowych. Inną formą zatrudnienia jest prowadzenie działalności gospodarczej – świadczenie usług. Jest to zawód mający nieustające zapotrzebowanie. Uniwersalność kwalifikacji zawodowych cieśli daje podstawy do wykonywania wielu zadań zawodowych w zawodach pokrewnych oraz możliwość szybkiego przekwalifikowania się w różnych obszarach.

Dekarz

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie dekarz jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

  1. pokryć dachowych,
  2. montażu okien połaciowych, wyłazów i świetlików dachowych.

Osobę pracującą w zawodzie dekarzapowinna cechować: sprawność manualna, zmysł równowagi, wyobraźnia przestrzenna, wytrzymałość na długotrwały wysiłek fizyczny, odporność na warunki pogodowe, dokładność i samokontrola. Dekarzmoże wykonywać pracę w zakładzie produkcyjnym, w hali lub na wolnym powietrzu w zmiennych warunkach atmosferycznych. Dekarzpracuje zazwyczaj w zespole oraz z innymi pracownikami budowlanymi np. murarzami. Pracę dekarzazalicza się do niebezpiecznych, gdyż większość wykonywana jest na wysokości. Dodatkowe utrudnienia stwarzają m.in. wąskie przejścia, rusztowania oraz stemplowania.

Monter stolarki budowlanej

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie monter stolarki budowlanej jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

-        montuje drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, okna, parapety, schody, balustrady, witryny, bramy i fasady w budynkach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej;

-        wykonuje drobne prace murarsko-tynkarskie;

-        usuwa starą stolarkę budowlaną i wymienia na nową;

-        informuje klienta o zasadach konserwacji zamontowanych wyrobów.

-        posiada także podstawową wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz organizacji pracy w małym zespole.

Rynek pracy oczekuje na profesjonalnych montażystów, których umiejętności i zaangażowanie przyczyni się do podniesienia jakości i efektywności wykonywanych prac wykończeniowych. Osoby przedsiębiorcze mogą podejmować własną działalność gospodarczą lub tworzyć własne firmy budowlane. Na rynku pracy istnieje stałe, stabilne zapotrzebowanie na monterów stolarki okiennej, drzwiowej, czy bram garażowych, rosnące w okresach wysokiej koniunktury inwestycyjnej.

Zajęcia praktyczne w powyższych zawodach będą realizowane u pracodawców w systemie dualnym.

System dualny ( inaczej podwójny, przemienny) oparty jest na równoległym kształceniu w szkole branżowej I stopnia (wiedza teoretyczna) i kształceniu praktycznym w zakładzie pracy (bezpośredni kontakt z przedsiębiorstwem). W tym systemie, kształcenie zawodowe jest ściśle dostosowane do oczekiwań   i potrzeb pracodawców oraz pozwala uczniom na płynne przejście od nauki   w szkole do czynnego życia zawodowego.

Dualny system kształcenia opiera się na połączeniu kształcenia praktycznego w zakładzie pracy z ukierunkowanymi zawodowo zajęciami w szkole zawodowej. Ze względu na ścisły związek teorii z praktyką system ten jest bardzo wysoko ceniony.

Absolwenci szkoły uzyskują po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie tytuł zawodowe - odpowiednio: cieśla, dekarz i monter stolarki budowlanej.

FreshJoomlaTemplates.com
. Zespół Szkół nr 1 w Wieluniu