Wycieczka do Warszawy

Z wizytą u króla

W ramach akcji zorganizowanej przez Mininisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich” uczniowie klas 1pTL, 2 TB oraz 1pTAY  pod opieką p. Sławomiry Witkowskiej i p. Małgorzaty Zadęckiej udali się do Warszawy (21.11. 2019 r.) , aby zwiedzić dwie największe rezydencje królewskie w Polsce – Pałac w Wilaowie i Zamek Królewski w Warszawie. Zwiedzający Muzeum Pałacu Króla Jana III  mieli okazję podziwiać ogrody, pomniki oraz pełne barokowego przepychu dekoracje. Zajęcia muzealne z kolei dostarczyły im wiedzy na temat poszczególnych właścicieli pałacu, ich stylu życia i zainteresowań. Imponujące kolekcje dzieł sztuki, mebli oraz pamiątek pozwoliły zwiedzającym bardzo dokładnie poznać życie dawnej arystokracji i zrozumieć, jak ich szerokie horyzonty i zainteresowania odległymi kulturami (Chin czy Grecji) wpłynęły na polską kulturę.

W Zamku Królewskim natomiast uczniowie zobaczyli: Salę Wielką, Salę Balową, Sypialnię, Salę Canaletta, Salę Senatorską, Pokoje Matejkowskie oraz wystawę czasową „Poczet Królów Polski – wizerunki władców na monetach i medalach”. Niewątpliwie wszyscy uczestnicy wycieczki byli pod wrażeniem „Królewskiego splendoru” – pod takim hasłem bowiem odbywa się tegoroczna edycja darmowego listopada.