Finał Centralny Olimpiady Buduj z Pasją

W dniach 28-30 maja 2021 r. w Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu odbył się Ogólnopolski Finał Olimpiady „Buduj z Pasją”.
To jedna z niewielu w Polsce olimpiad zawodowych, skierowana do uczniów uczących się w zawodach budowlanych w Technikum i Branżowej Szkole I i II stopnia, w której poza częścią teoretyczną sprawdzającą wiedzę finalistów, obejmuje także część praktyczną, sprawdzającą umiejętności. W tym roku część praktyczną przygotowały firmy wchodzące w skład Grupy Saint Gobain Polska- ISOVER, RIGIPS, WEBER.
30 uczniów z całej Polski  zmagało się z napisaniem testu oraz wykonaniem zadania praktycznego, przygotowanego przez firmy.
Olimpiada nie należy do najłatwiejszych, wymaga ponad przeciętnych wiadomości z kwalifikacji:
BUD.11 Wykonywanie robót montażowych, okładzinowych i wykończeniowych
BUD.06 Wykonywanie izolacji budowlanych
BD.04 Wykonywanie robót montażowych, okładzinowych i wykończeniowych
Rywalizowały ze sobą najlepsi uczniowie kierunków budowlanych z Polski- 15 drużyn składających się z 2 zawodników, które wcześniej pokonały rywali w zawodach okręgowych /Poznań, Gdańsk, Gliwice, Sandomierz, Lublin, Góra Kalwaria i Wieluń/. Zawodnicy wspólnie wykonali zadanie praktyczne, natomiast testy pisali oddzielnie, co było dodatkowym utrudnieniem, ponieważ wygrywają najczęściej te drużyny, które mają po dwóch zawodników bardzo dobrze przygotowanych teoretycznie i praktycznie.
W tym roku do finału zakwalifikowały się szkoły :
1. Okręg lubelski- 1 drużyna
1. Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Żwirki i Wigury w Białej Podlaskiej

2. Okręg łódzki- 1 drużyna + Gospodarz Finału
1.Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. S. Staszica w Wieruszowie
2. Gospodarz: Zespół Szkół nr 1 w Wieluniu

3. Okręg śląski- 2 drużyny
1. Zespół Szkół Ogólnokształcąco- Technicznych w Lublińcu
2. Zespół Szkół Budowlano- Ceramicznych w Gliwicach

4. Okręg mazowiecki- 2 drużyny
1.Zespół Szkół Budowlanych we Włocławku
2. Technikum Architektury Budownictwa Warszawa

5. Okręg pomorski – 2 drużyny
1.Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Kościerzynie
2.Technikum nr 1 w Chojnicach

6. Okręg wielkopolski- 2 drużyny
1.Zespół Szkół Budownictwa nr 1 w Poznaniu
2.Zespół Szkół Rolniczo- Budowlanych w Lesznie

7. Okręg sandomierski- 2 drużyny
1.Zespół Szkół nr 3 CKZ w Tarnobrzegu
2.Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Limanowej

Dodatkowo /ze względu na możliwości organizacyjne/ 2 miejsca dla szkół, które zdobyły najwyższą ilość punktów:
1. Zespół Szkół nr 1 w Mińsku Mazowieckim /okręg mazowiecki/
2. Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim /okręg lubelski/

Olimpiadę wspierały firmy branży budowlanej jak również partnerzy lokalni. Portfolio partnerów przedstawia się następująco:

SPONSOR GENERALNY: ISOVER, RIGIPS, WEBER

PARTNERZY OLIMPIADY: KUBALA, XL- Tapes Blue Doelphin, PATROL Group – QBRICK, WIENERBERGER,MAKITA,  Ceramika Podkarpacka, SOPRO, ATLAS, CEKOL, MOSTOSTAL Zabrze, PEKABEX

PARTNER MERYTORYCZNY: Wydział Budownictwa Politechniki Częstochowskiej, FRSE- WORLD SKILLS POLSKA

PARTNERZY LOKALNI: SDM WIELUŃ, BUDOLAK, IBA, REMONT, METBUD, NTB Stępień, Maxbud

PARTNERZY MEDIALNI: Radio Ziemi Wieluńskiej, Wieluń Nasze Miasto DŁ, TVK WSM, ITV WISŁA, GŁOS PSB

Organizatorami byli Stowarzyszenie Edukacji Budowlanej w Wieluniu, Powiat Wieluński, Zespół Szkół nr 1 w Wieluniu.

Drużyna z Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu zajęła wysokie III miejsce w Polsce.

I miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół nr 3 CKZ w Tarnobrzegu

Wszystkim finalistom X FINAŁU OGÓLNOPOLSKIEGO Olimpiady Buduj z Pasja 2021 serdecznie gratulujemy….
Poniżej relacje filmowe z wydarzenia: