Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Narodowe czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego

6 września b. r. nasza szkoła włączy się po raz drugi w polską akcję społeczną propagującą znajomość literatury narodowej. Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości.

Na przerwach międzylekcyjnych od godziny 8.45 do 12.30 usłyszymy obszerne fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego - najsłynniejszego utworu powstałego na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań książki.

Serdecznie zapraszamy w najbliższą środę do wysłuchania fragmentów dzieła!!!

 

FreshJoomlaTemplates.com
. Zespół Szkół nr 1 w Wieluniu